Utkana opowieść. Warmińskie i Mazurskie tkaniny ludowe ze zbiorów MWiM

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie — zamek

Utkana opowieść. Warmińskie i Mazurskie tkaniny ludowe ze zbiorów MWiM
W muzealnych zbiorach etnograficznych znajduje się niepowtarzalny zbiór ludowych warmińskich i ma­ mazurskich tkanin sprzed 1945 roku.

Wystawa "Utkana opowieść ... " poświęcona jest tej kolekcji i została przygotowana w całości ze zbiorów własnych MWiM. Tkactwo na Warmii i Mazurach byto zajęciem powsze­chnym. Jako rzemiosło uprawiane na własne potrzeby przetrwało jeszcze w czasach upowszechniania się tkanin produkcji fabrycznej. Duża była skala uprawy roślin włóknistych, głównie lnu oraz hodowli owiec na wełnę. Dodatkowo w tkactwie ludowym wykorzystywana była importowana bawełna.

Ekspozycja ukazuje wiejskie tkactwo regionu w sposób szeroki wraz z zagadnieniami związanymi z obróbką surowca i przygotowaniem przędzy.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno te dekoracyjne jak i odzieżowe: charakterystyczne dla regionu "płachty", tkaniny podwójne, pościelowe, kolorowe szmaciaki i uszyte z samodziałów elementy ubioru. Poprzez prezentację tych eksponatów pragniemy ukazać specyfik dawnego ludowego rzemiosła i piękno tkanin charakterystycznych dla Warmii i Mazur.


Fot. Łukasz Kulicki

Kuratorem wystawy jest Anna Czachorowska.Serdecznie Zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 7 grudnia 2021 o godzinie 17:00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawa realizowana w ramach projektu "Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, archiwizacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.

Patroni medialni: Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska.
Partner projektu: Safilin Polska.

Utkana opowieść. Ulotka do pobrania w formacie .PDF