„Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) - wystawa stała

Ekspozycja przedstawia działania niepodległościowe na Warmii skupione wokół „Gazety Olsztyńskiej”.

„Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) - wystawa stała
„Gazeta Olsztyńska”, kultywująca polską świadomość narodową i polski język, jest niezwykle ważna dla dziejów Olsztyna i regionu. Ekspozycja pokazuje historię wydawnictwa, sylwetki jego twórców oraz poruszaną na łamach pisma problematykę – historię polskiej Warmii. Na wystawie można obejrzeć unikatowe egzemplarze pisma, dokumenty i zdjęcia, elementy wyposażenia zecerni oraz maszyny drukarskie. Szczególnie cenna jest jedyna ocalała, po całkowicie zniszczonym przez Niemców wydawnictwie, pamiątka – kilkadziesiąt drukarskich czcionek. Zmodernizowana ekspozycja wzbogacona została o nowe wątki tematyczne, między innymi opinie czytelników o roli i znaczeniu pisma w kształtowaniu ich postaw życiowych. Nowa aranżacja wystawy jest stylizowana na starą drukarnię.

Obok tradycyjnych obiektów muzealnych można skorzystać również z multimediów. Wśród nich — audioprzewodnik po wystawie, stworzony w konwencji opowieści redaktora Seweryna Pieniężnego. Poza tym prezentacja multimedialna poszerzająca wiedzę o historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej wydawcach. Aplikacja „Multimedialny zecer” umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z techniką pracy w tradycyjnej zecerni. Najmłodsi zaś będą mogli ubrać wirtualną lalkę w strój ludowy oraz mieszczański z lat 20. i 30. XX wieku.

Wystawa jest doskonale przygotowana dydaktycznie. Każdy zwiedzający z dużym zainteresowaniem będzie mógł prześledzić półwiecze historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej roli w propagowaniu języka polskiego i myśli niepodległościowej wśród polskiej społeczności na Warmii.